Dragă Vâlcea,
Cele mai frumoase amintiri din copilărie le am de la partidele de pescuit din spatele grădinii zoologice și din spatele actualelor blocuri ANL. Primele undițe erau din trestie de pe marginea Oltului legate cu cârlige și fir de pescuit de la nea’ Mitică de la Casa Științei.
Mai târziu am ajuns și pe la baraj, la hidrocentrală „la cuburi” – așa cum îi zicem și acum locului acela de pescuit. Petreceam toată vacanța de vară pe Lacul pădurarilor din pădurea de vis-a-vis de Ștrand și în jurul lacului Căcăcioasa.
Ne jucam mult împreună, băieții și fetele, jocuri precum celebrul „Țările” care ne-a marcat copilăria și din care n-a scăpat niciun copil fără porecle:
- eu m-am ales cu Colibași – nu știu de unde această poreclă, probabil cine mi-a pus-o tocmai auzise acest cuvânt;
- Urechilă- avea o ureche mai mare;
- Chelu’- evident că se tundea mereu la 0;
- Grasu’- se știe, era gras;
- Schilodu’- era slab;
- Calu’- era înalt;
- Țăranu’- în vacanțe era numai la țară, pedepsit.
Nu în ultimul rând – doar pentru cunoscătorii din Ostroveni, îmi aduc aminte de celebra Stelianca, de lângă școala nr. 13 și celebrul nea’ Roiban care ne-au încântat copilăria anilor ’90.
Cu drag,
Alin, ’85, crescut în Ostroveni, Râmnicu Vâlcea.
Autor: Alin Măndoiu
Foto: Arhivă personală autor
Deschidem o secțiune de amintiri ale vâlcenilor de pretutindeni Telegramă pentru Vâlcea. Trimite-ne o amintire personală cu sau din Vâlcea, care să aibă până în 250 de cuvinte și dacă se potrivește cu noi, o publicăm. Însoțește-o și de o fotografie, dacă ai, ne ajută să recompunem din imagini memoria vie a Vâlcii.